Показват се публикациите с етикет опасност. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет опасност. Показване на всички публикации

За мотористите и донорите


„Мрете ли, мотористчета, мрете ли?“ – това беше коментар под поредната черна статия за загинал моторист. Всъщност само един от коментарите, който представя 90% от полемиката, възникнала по повод въпросния материал.В България много обичаме разделенията, нали знаете – Левски – ЦСКА, червени – сини, граждани – селяни, в последните години и много актуалната мотористи – „нормални“ участници в движението. Та с дружни усилия огромната част от нашето иначе несплотяемо общество се обединява около идеята за това, че всъщност най-големия проблем по пътищата на родината са така квалифицираните от него „донори“, които според повечето коментари застрашават живота на винаги примерните ни шофьори. В обществения многогласен рев се открояват мнения като това, че „Мотористите са опасни за движението и причинители на голям брой катастрофи. Те са вредни за обществото. Хубаво е, когато срещат дървета, стълбове и камиони.“ (за справка мнение №30 тук), както и такива че моторите трябва да се забранят като превозно средство (за справка мнение №5 от същата препратка). И така дружното ни войнство от водачи на автомобили твърде уплашени от идеята за 2 колела на пътя веднага открива болното място на движението в страната – разбира се това са „другите“, онези лошите рецидивисти, които нарушават правилата и на които им се разминава.

Само че всъщност проблемът съвсем не е толкова еднопластов, колкото на всички им се иска. Действително е жалко, че ниската пътна култура води до каране на пистови мотори по къси гащи и джапанки, но тя също така води и до каране на големи черни джипове в насрещното сякаш са танкове, както и до това момиченца я с последен модел Мерцедес, я със суперспортен Опел Тигра да използват огледалата си единствено за гримиране и нищо друго. Нека вдигне камък онзи от вас, който е безгрешен зад волана, спазва всички ограничения на пътя и никога не е превишавал скоростта! Та преди да вдигнете пръст и да посочите всички мотористи за обществен враг №1 нека ви попитам колко често сте били засичани от друг автомобил? И нека поставя въпроса така, при евентуална „среща“ на две движещи се тела, едното с маса над 1000кг, другото с маса около 200кг, за кое от двете последствията биха били по-сериозни?

Всяко едно общество има своите болни места, жалкото е, че нашето се опитва вместо да лекува обрив, да изреже цял крайник, като очаква, че с това обриви няма да се появят повече. Решението не е да се забранят моторите, нито да се избият мотористите, защото после ще трябва да се пренесем и на шофьорите, накрая и на пешеходците, че то кой остана? Вместо да се самоизяждаме като някакво митично чудовище не е ли време да спрем да се сочим един друг и да помислим как да спрем да оставяме млади жертви на пътя от така или иначе застаряващото ни население?

Младите хора имат нужда от условия, за да се учат да карат така, че да не застрашават ничий живот и това може да се случи само и единствено на писта. България и най-вече София има болезнена нужда от такова съоръжение, за да възпита култура и умения, които пътят и корумпираната ни полиция не успяват. Така ще отпадне анатемата върху мотористи, дрифтаджии, драгаджии и всякакви такива „вредни“ категории, защото няма да имат нужда нито нощни гонки, нито ще се дават безсмислени жертви. А междувременно можем да се опитаме да бъдем поне малко по-толерантни към другите, било то на пътя, в магазина или трамвая, ей така, за разнообразие. Знае ли човек какво може да стане?




Как да запалим задавен двигател !!

Това лято поради слаб акумолатор (карано е с него вече втори сезон) се задави мотора ми . Общо взето тъй като за първи път ми се случва се видяхме в чудо и от многото опит да се запали стана още по зле . Оставихме мотора на една бензиностанция да пренощува и на сутринта отидохме да го приберем . От многото опит за запалване е насъбрало доста бензин и тъй като не може да го върне обратно в резервоара го изби навънка (нямам си на идея как го е изкарал и през къде) и около мотора имаше една приятна локва бензин :). В крайна сметка го закарахме на "Богито - 0889499419" - Брезовско шосе на изхода на Пловдив. Почисти свещите (бензин не се беше смесил с маслото) и подаде ток да го запалим и приберем . Ето какво се прави в случай че и на вас ви се случи такова нещо (Цитирано от bikerz.bg)

Как да запалим задавен мотор?
Мнениеот alexhg1 на 10 Апр 2008, 07:08
Има два начина за палене на задавен двигател. Първият е по-лесен, но работи само ако свещите не са силно овлажнени от бензина. Струва си да започнем с него, защото така или иначе ако не успеем, ще преминем към втория (сигурен) начин.

И двата начина НЕ се прилагат при мотори с инжекционни системи!!!

ПЪРВИ НАЧИН
1. Върнете смукача (НЕ го отваряйте)
2. Завъртете газта до край.
3. Опитайте да запалите със стартера, без да връщате газта
Веднага щом запали и двигателя се форсира, може да върнете газта и да дръпнете смукача. Дори двигателя да загасне, не се притеснявайте, запалете го по нормалния начин, със смукач ако има нижда.

Така, ако първия начин не успее, значи задавянето е по-сериозно и ще се наложи махане на свещите. Тук колегите с PVC-та ще са в по-неравностойно положение.

ВТОРИ НАЧИН

Правете го на защитено от прах и боклуци място, защото те лесно биха попаднали в двигателя като махнете свещите!!!

1. Развийте свещите.
2. Подсушете ги добре с памучен парщал, включително между електродите.
3. Свържете свещите с лулите и ги допрете до рамата на мотора (замасете ги). Това се прави понеже някои електронни запалителни системи могат да се повредят, ако работят без да има съпротивление (свещ) след лулата.
4. Без смукач и газ! Звъртете със стартера за около 3-5 секунди. Повторете. Сега цилиндрите трябва да са сухи.
5. Завийте обратно свещите.
6. Запалете по нормалния начин.

Вторя начин трябва винаги да работи. Ако след това мотора не запали, търсете причината другаде. Задавянето не е единствения проблем.

За моторите и нещо повече от Адреналин ли са те ?

Значи да започна с малко предистория . Имам "Б" категория от училището в което учих (АВТОТО). Казано иначе , зад волана на МПС съм от 18 годишен , а личен автомобил имам от 19 годишен (закупен с лично събрани средства а не от мама и тати) . Първото ми автомобилче беше СИАТ ИБИЗА 1.6 1998г. който свърши като скрап :( след едно ПТП по моя вина и по вина на пътната обстановка изразяващо се в огромна дупка посредата на пътя която преобърна колата заради несъобразена скорост (за щастие в колата бях сам и нищо сериозно не стана). След това си купих НИСАН ПРИМЕРА П11 1.6 1999г. , много здрава кола както и всички или повечето японски коли , ама ади да не правя реклама на марката щото освен че колата е велика повечето хора които карат такива коли не са обикновенни хора (за повече инфо за какво говоря проверете в http://www.nissanbg.com/forum/index.php) . Малко се отплеснах от темата ама ще разберете защо има толкова дълга предистория като прочетете цялата статия . По времето когато си купувах автомобила благодарение на СЕСТРА МИ колкото и странно да звучи се записах и изкарах "А" категория в гр.Пловдив в едно даскало до затвора в Кичука (в момента не мога да се сетя за името на даскалото) . Общо взето съм много доволен че го изкарах тогава защото цената беше 130 лв. а в момента за тази категория е от 500-650лв и нагоре ,а освен че цената е покачена и сами изпит е станал доста по сложен и се кара градско след минаване на изпита на полигон. Ето го изпита в момента:

1-рото е минаване през пясък
2-рото е минаване през осморка (два пъти).
3-тото е заобикаляне на препядствия с бавна скорост.
4-тото зад теб се качва втори човек и трябва да миниш напред 20-тина метра с него да заобиколиш един конус и да се върнеш назад още около 25-30 метра и да спреш на точно определено място, където втория човек слиза и ти продължаваш сам.
5-тото е заобикаляне на препядствия с висока скорост (30км/ч).
6-тото е трябва да се засилиш и до точно определен конус да минеш с 50км/ч и на незнам дали има и 5 метра да завиеш (емитира внезапно изкачане на "нещо" пред теб) и да спреш на точно определено място.
7-то е пан на точно определен конус да минеш с 50км/ч и да спреш след няколко метра там пак в едно очертание.
8-то е симулационно кръстовище с работещ светофар и завой след светофара наляво или надясно по преценка на курсиста
9-тото е качване на греда
10-тото е "охлюф" - правене на кръф като мотора се управлява само с една ръка


Общо взето май така е по добре защото обучението ти става доста по добро и те подготвят за бъдещата "езда" . Когато аз изкарах курса лично инструктора ме предупреди ,защото разбра от сестра ме че съм малко луда глава , когато си взема мотор да покарам поне седмица възможно най много часове по малки улички в квартала и да не си позволям да развивам скорост над 50км/ч което за мотор е .... трудно постижимо . Мотора който ми беше пръв беше SUZUKI GSXR 750 и общо взето това е мотор който не допуска грешки . Скорост от 50км я постигаше още с "сядането на седалката" и няма да лъжа ,че в началото ми изкара акъла и карането на мотор за мен не беше удоволствие , а по скоро огромна порция адреналин от страха . Просто карането на мотор и возенето в кола нямат нищо общо . Развивал съм хмм определена трицифрена скорост на магистралата до Стара Загора с НИСАНА ми и тази скорост се равнява на да кажем 90км/ч с мотора (поне в началото докато свикнеш) и просто като те духне вятъра в гърдите и имаш чувството че летиш с огромна скорост докато не осъзнаеш че караш всъщност с 60-70 км . Общо взето от едно лято каране на мотор имах толкова готини и позитивни емоции (не че нямаше и лоши емоции) колкото нямам с кола а карам кола от 18 годишен . Няма да крия че имаше случаи в които ми настръхваше косата в каската и "напълвах" гащите от страх но в началото това е нормално . Няма да крия че мотора го изпусках 7-8 пъти като 2-пъти чупих ръчката на съединителя и 1 път ръчката на предната спирачка но това може би е нормално защото мотора не е никак лек (240 кг. "мокър" ,което ще рече с маслата и бензина и другите течности) , а и е доста висок . Сега искам да ви разкажа за емоциите и адреналина който постигна за това лято (2009) независимо от това дали са позитивни или гадни .

Готиното
Убедих се че моторист е като титла . Където и да карам всеки моторист който ме види ми маха с ръка/бипка/присветва и общо взето ти сгрява сърцето отвсякаде . Правиш много запознанства ей така на пътя . Има една случка която ми се запази в съзнанието и ще я помня много време сигурно. Отивах към гр.Труд от гр.Пловдив покрай Ален Мак и в насрещното(в посока Пловдив) малко след светофарите на Ален Мак мина моторист на който му махнах и той ми присветна. Продължих да карам към Труд и след малко в огледалото си видях същия моторист ,който явно е обърнал в Пловдив , да ме настига . Намалих и се изравнихме с него като си дигнах шлема на каската да може да го чувам по добре , и почнахме да си говорим така в движение . Пита ме от колко време карам, къде обикновенно карам, с кой карам, как е мотора и т.н. и всичко това в движение с непознат. Накрая ме попита на къде отивам и ако искам да дойде с мен че нямало какво да прави и се чудил каде да се разходи . За съжаление отивах да оправям един компютър в Труд и нямаше как да го взема с мен и му обясних това. След като разбра че съм тръгнал по работа ме попита дали искам да тестваме моторите до Труд а после той щял да обърне да се прибере в Пловдив (тъй като по този път няма каде да се направи обратен завой защото има мантинела посредата на пътя) . Разбира се приех и ги дръпнахме ,малко уточнение за хората които не знаят за кой път говоря , пътя е трилентов (ммм май не съм сигурен) и е доста широк , не съм голям познавач на мотори ама май неговия беше 600 кубика и общо взето го "изядох" но не сме се състезавали и много дълго де (до xxx km/ч) . Малко преди Труд той ми присветна и направи обратен а аз останах с приятни емоции от запознанство в движение (ако някой се познае от разказа да пише в коментарите да се уговорим да бръмнем из Пловдив живот и здраве през 2010 лятото) . Няма да коментирам емоциите от мото съборите (бях само на Стара Загора 2009) защото просто такъв кеф няма . Тръгнахме 4-ма човека от Пловдив за Стара Загора и макар че бяхме само за един ден (аз бях нощна смяна както и едно от момчетата) се размазахме от кеф .

ГАДНОТО
Ами колкото и забавно/готинo/адреналинно и още много готини неща да е карането на мотора си има и гадни неща . Първото и най важното е това че на пътя моториста е "НЕВИДИМ" . Да точно така ,правилно сте прочели , той е "НЕВИДИМ" за останалите участници в движението . Според един мой приятел няма как за 1 час каране на мотор да не те засечат поне един път , или някой ГОУФ да ти застраши живота с някоя простащина . Мислех че преувеличава когато ми го каза това но се убедих че е прав . Разберете го и го запомнете , това са неща които се учат на курса за Б категория подяволите, преди да правите маневра и престрояване погледнете в огледалото (дори това не правят някои) и след това обърнете поглед за секунда и погледнете мъртвата точка за моторист или кола . Просто много хора не си правят труда да погледнат и после се чудят защо моториста на светофара се бута да е най отпред и му се ядосват че те ще чакат в задръстване а той ще мине . По принцип не насърчавам и по закон е забранено минаването на моториста между спрели коли на светофара , но ако той не го направи това (аз в началото не го правих и даже направи забележка на моя приятел за това) някой кретен ще го засече с почти 60% сигорност когато светне зелено ако той чака на светофара вместо да се вреди най отпред . Както по рано казах ние сме "НЕВИДИМИ" и поради тази причина трябва да се поставим на видимо място иначе някой ще те засече и утрепи и после ще каже "АМИ НЕ ГО ВИДЯХ" . Просто не можете да си представите след като сте карали известно време мотор когато се качите на кола и очите ви се въртят на 360 градуса и винаги гледата в мъртвата точка преди да направите маневра защото знаете че там може да има някой . Мирогледа ви се променя изцяло , както и начина ви на наблюдения на околната среда когато сте зад волана . Нагледах се на руси каки за които думата "МИГАЧ" е китайска ,а думата "ОГЛЕДАЛО" служи само за слагане на грим . Това е една от основните причина карането на мотор да е опасно и свързано с доста лоши емоции .

Извода за мотора е ,че е едно доста приятно занимание независимо от лошите си страни и опасности ,стига да карате внимателно и да знаете че ВИЕ сте "НЕВИДИМИ" за останалата част от вдижението.